עמוד הבית - המטבח של איה
פורום - המטבח של איה
המתכונים של איה
מאמרים במטבח של איה
הקישורים שלי - המטבח של איה
המזווה - המטבח של איה
אודות המטבח של איה
תיבת הדואר - המטבח של איה
חיפוש - במטבח של איה
חיפוש מותאם אישית של
מתכונים לעוגות - המטבח של איה
מתכונים לעוגיות - המטבח של איה
מתכונים לקינוחים - המטבח של איה
מתכונים ללחם ובצקים - המטבח של איה
מתכונים למאפים מלוחים - המטבח של איה
מתכונים לפשטידות וקישים - המטבח של איה
מתכונים למנות ראשונות וסלטים - המטבח של איה
מתכונים למרקים - המטבח של איה
מתכונים לממולאים - המטבח של איה
מתכונים לתוספות - המטבח של איה
מתכונים לחמין ותבשילי קדירה - המטבח של איה
מתכונים לבשר - המטבח של איה
מתכונים לעוף - המטבח של איה
מתכונים לדגים - המטבח של איה
מתכונים למחמצים - המטבח של איה
מתכונים למרינדות, רטבים ומטבלים - המטבח של איה
מתכונים למאכלי חגים - המטבח של איה
מתכונים לריבות ומרקחות - המטבח של איה

אוסף מתכונים - המטבח של איה
סדנאות והדרכות - המטבח של איה
טיפים שימושי במטבח - המטבח של איה

דקורטיבי ופונקציונאלי - פתרונות אחסון במטבח

מאת: עינת וולוביץ

בעשורים האחרונים זוכה המטבח לתשומת לב ייחודית בכל הקשור לעיצובו, למקום ולמיקום שהוא תופס בבית. אפשר בהחלט לומר כי בימינו המטבח הוא לב ליבו של כל בית. המקום בו "מתבשלים" העניינים החשובים שעומדים על הפרק, החלטות וכן - גם מאכלים. איכשהו, לצד סירי האוכל, וניחוחות המאפים, נוצרת קרבה גדולה יותר והלב נפתח.

המטבח הפתוח ((open space לגמרי או חלקית אל פינת האוכל או אל פינת המגורים הוא הטרנד המוביל כבר שנים רבות בתכנון המטבח. יעידו זאת כל המגאזינים לעיצוב הבית ואלבומי התמונות שמציגים אדריכלים כבוק עבודות.מגמה זו המתקיימת לא רק בבתים גדולים, אלא גם בדירות קטנות, המבקשות לנצל היטב כל סנטימטר בבית. בעקבות הטרנד - הפך המטבח לחלק אינטגראלי מהבית, הן מבחינת חלוקת החלל והן מבחינת העיצוב.

יצרניות המטבחים, בארץ ובעולם, מתייחסות לשינויים המתחוללים בגישת הצרכנים כאתגר, והן מתאמצות לשדרג את העיצובים על מנת לקלוע באופן מושלם לצרכים ולמשאלות הלב. הכתבה שלפניכם תתמקד בהיבטים אליהם כדאי לשם לב, כאשר עומדים בפני תכנון מטבח.

הגדרה מדויקת של הצרכים
נקודת הפתיחה הנכונה לתכנון מטבח, היא הגדרה מדויקת של הצרכים והרצונות, שתבהיר מהו גודלו הנחוץ של המטבח ואלו פרטים נחוצים בו? האם המטבח שלכם אמור לשרת אנשים רבים? האם אתם נוהגים לבשל בו או רק לשתות קפה? האם תאכלו בו ארוחות חמות מדי יום? האם אתם מרבים לארח? אם עניתם "כן" על כל השאלות, הרי שתזדקקו למטבח גדול ורחב ידיים, שיש בו מקומות אחסון ועבודה נרחבים. אך אם עניתם "לא", על חלק מהשאלות, או אם אורח החיים שאתם מנהלים כולל ארוחות רבות מחוץ לבית, הרי שתוכלו להסתפק במטבח קטן בהרבה.

פתרונות אחסון חכמים ודקורטיביים
כדאי לדעת כי שלל החידושים, הפטנטים והשכלולים הקיימים כיום בשוק, מביא עימו פתרונות אחסון יעילים ומרהיבים, שהופכים כל מטבח, בכל גודל, לנוח ויעיל במיוחד. עוד בטרם תיגשו לתכנון המטבח, כדאי להציץ אל אולמות התצוגה של החברות הגדולות כדי להתרשם ממלאי הפטנטים ולקבל רעיונות. כשתגיעו אל מי שיעצב לכם את המטבח כבר תדעו מה הולך בשוק ומה בדיוק אתם רוצים.

1. שימוש בסלסילות מתכת - סלסילות האחסון ממתכת, שהפכו פריט כמעט הכרחי כמעט בכל מטבח. הסלסילות מגיעות עם תחתית עשויה לוח מלמין שעבר תהליך ציפוי מונע החלקה, אשר מבטיח, שהמוצרים המונחים על תחתית הסלסילה לא יחליקו מצד לצד כאשר שולפים אותה. פטנט החוסך תאונות, תקלות וכתמים שאינם יורדים.

2. ניצול חכם של פינות עמוקות - ה"מג'יק קורנר" הינה מערכת תכולה נשלפת לארון פינתי תחתון, באמצעותה ניתן לשלוף בשני שלבים תכולה שלמה של ארון פינתי. זהו יתרון מצוין למי שבמטבחו פינה עמוקה שקשה לנצל את כולה. עם פתיחת הדלת מתגלה החלק הקרוב של הארון, ובמשיכה קלילה נוספת גם החלק הרחוק יהפוך לנגיש.

3. הסתרת מכשירי החשמל - למכשירי החשמל הרבים המצויים במטבח כדאי לשקול פרופילים דקורטיביים לצורכי הסוואת חוטי החשמל (פרופילים דקורטיביים לאורך התקרה או פאנל הקיר). אולם לא רק את חוטי החשמל ראוי להסוות. מדיחי כלים, בלנדרים, מיקרוגל ועוד שלל מכשירים תופסים את העין ומכערים את המרחב. השוק מציע כיום פתרונות גם לבעיה זו. למשל, "מדיחי מגירה" המגיעים בשני חלקים נפרדים, וממוקמים כמגירות במטבח ונהנים מקו עיצובי תואם. החידוש הוא באפשרות להפריד בין הפריטים הנשטפים. כיוון שכל מגירה היא מדיח כלים בפי עצמו, ניתן למקם אותם לפי הצורך אחד מתחת לשני, או משני צדי הכיור. זהו פתרון אידיאלי עבור משפחות שומרות מסורת להפרדה בין חלבי ובשרי וגם פתרון מצוין לחיסכון במים וחשמל כאשר ברצוננו לשטוף, למשל, רק כוסות.

4. המרחב הדינמי - בשוק אפשר למצוא כיום מוצרי פרזול שנועדו לשרת את התפישה החדשה ליצירת סדר בבלגאן. תפיסת עולם זו, המכונה "דינמיק ספייס", מציעה דרך להקל על צרכי המשתמש בארונות המטבח על ידי חלוקתו לחמישה אזורי עבודה. החלוקה מסייעת בהשגת סדר וניצול מקסימאלי של שטחי האחסון, מייעלת את הגישה למוצרים ואגב כך חוסכת בזמן ומשפרת את איכות התנועה: באזור אחד יאוחסן המזון, בשני הכלים ולידו נמצא גם את המקרר, אזור אחסון שלישי יאכלס חומרי ניקיון (ובו ימוקם גם המדיח), הכנת האוכל והעבודה בפועל תתבצע באזור רביעי שבו ימוקמו מעבד-המזון, הבלנדר, הסכום, ספרי-הבישול, השמנים, הרטבים, והתבלינים. באזור החמישי תמוקם ממלכת הבישול והאפייה ובה מגשים, תבניות אפייה, סירים, מחבתות וכדו', לצדה ימצאו את מקומם המיקרוגל, הכיריים, התנור וקולט האדים.

המאמר באדיבות ebook פיתוח תמונות ואלבומי תמונות


חזרה למאמרים - במטבח של איה

לפורום - המטבח של איה


עוגות | לחם ובצקים | פשטידות | מרקים | תבשילי קדירה | מאכלי חגים | ריבות ומרקחות | עוגיות
עמוד הבית | המתכונים של איה | פורום - המטבח של איה | הקישורים שלי | המזווה | תיבת הדואר

  עיצוב והקמה: איה גולן © כל הזכויות שמורות לאיה גולן