עמוד הבית - המטבח של איה
פורום - המטבח של איה
המתכונים של איה
מאמרים במטבח של איה
הקישורים שלי - המטבח של איה
המזווה - המטבח של איה
אודות המטבח של איה
תיבת הדואר - המטבח של איה
חיפוש - במטבח של איה
חיפוש מותאם אישית של
מתכונים לעוגות - המטבח של איה
מתכונים לעוגיות - המטבח של איה
מתכונים לקינוחים - המטבח של איה
מתכונים ללחם ובצקים - המטבח של איה
מתכונים למאפים מלוחים - המטבח של איה
מתכונים לפשטידות וקישים - המטבח של איה
מתכונים למנות ראשונות וסלטים - המטבח של איה
מתכונים למרקים - המטבח של איה
מתכונים לממולאים - המטבח של איה
מתכונים לתוספות - המטבח של איה
מתכונים לחמין ותבשילי קדירה - המטבח של איה
מתכונים לבשר - המטבח של איה
מתכונים לעוף - המטבח של איה
מתכונים לדגים - המטבח של איה
מתכונים למחמצים - המטבח של איה
מתכונים למרינדות, רטבים ומטבלים - המטבח של איה
מתכונים למאכלי חגים - המטבח של איה
מתכונים לריבות ומרקחות - המטבח של איה

אוסף מתכונים - המטבח של איה
סדנאות והדרכות - המטבח של איה
טיפים שימושי במטבח - המטבח של איה

החיים דבש - הסגולות והיתרונות של הדבש

מאת: עינת וולוביץ' החיים דבש - הסגולות והיתרונות של הדבש - המטבח של איה

את המנהג לטבול תפוח בדבש בעת שמברכים על כניסת השנה החדשה ומאחלים שתהיה מתוקה כמו דבש - כדאי היה לאמץ גם לימות חולין. לא יזיק לנו - להיפך: ממש יועיל להעשיר את תזונתנו מהזהב הזהוב הזה: הדבש.
על סגולותיו הייחודיות ויעילותו המוכחת בטיפול בתסמינים שונים נכתבו ספרים ומאמרים רבים. במאמר שלפניכם ננסה לספר מעט, על קצה המזלג ממש - על היתרונות הרבים הגלומים בו. אם נשכיל להמיר את השימוש בממתיקים כמו סוכר (ובודאי סוכרזית) בדבש – נהנה לא רק משנה טובה ומתוקה אלא גם משנה בריאה במיוחד.

מוצרי דבורה
את הדבש, כל אחד יודע מייצרות הדבורים מצוף פרחים. ואולם, הדבש הוא רק אחד מני שישה מוצרים שונים שמייצרת הדבורה. שלושה מתוכם מייצרת הדבורה מחומרי גלם מיובאים (כגון: צוף, שרף ואבקת פרחים זכרית), ומהם היא רוקחת את הדבש, הפרופוליס והפולן. שלושה מוצרי דבורה אחרים מיוצרים על ידי הדבורה לבדה בזכות כישוריה הרבים: מזון מלכות, ארס דבורה (זהירות!), ושעווה – דונג.

טעם ייחודי וחד פעמי
הדבש מיוצר מצוף פרחים. חשוב לזכור כי כמו שאין לפרחים ניחוח אחיד, כך טעם הצוף שלהם שונה מפרח לפרח ולכן - הדבש שניתן יהיה לייצר מהצוף שלהם שונה בטעמו. כמעט שלא ניתן לייצר דבש טהור. טעם הדבש תלוי המיקום של הכוורת: כוורות שממוקמות בפרדסים יניבו דבש הדרים שהוא זהוב מאוד ונוטה להתגבש, כוורות שיונחו לצד חורשות אקליפטוס יניבו דבש אקליפטוס, שטעמו חריף יותר, צבעו קהה ומרקמו נוזלי. ככלל, יש לדעת שצבע הדבש החיים דבש - הסגולות והיתרונות של הדבש - המטבח של איה ומרקמו נקבעים על פי הצוף שממנו הוא עשוי ולעיתים גם על פי הטמפרטורה. דבש הדרים למשל, יראה נוזלי בימות הקיץ ובחורף הוא מתגבש ומתקשה. אין זה אומר שהוא מקולקל או ישן!

עובדה נוספת שכדאי להביא בחשבון היא שכמו הטבע המשתנה תדיר – כך משתנה גם טעמו של הדבש מעונה לעונה, ממקום למקום ולעיתים גם משנה לשנה. אך מבחינה איכותית-תזנותית כל הדבשים הם אחידים: 75-80% מהרכבם הוא חד-סוכרים, פרוקטוז וגלוקוז ועוד כ- 20% מים. יש בו גם מעט ויטמינים ומינראלים, אבל ממש לא הרבה. כעיקרון הדבש הוא מקור נהדר לסוכר טבעי לגוף (ויש להימנע מלסמוך עליו כתוסף ויטמינים ומינרלים)

להשתמש בדבש במקום בסוכר
הדבש משמש בראש ובראשונה כממתיק. וככזה רצוי להחליף באמצעותו את כל ההמתקות המלאכותיות ובפרט את הסוכר הלבן, המכונה לעיתים "הרוצח השקט" יש הטוענים כי אם נתמיד לצרוך דבש כממתיק טבעי נגיע לרופא השיניים אך ורק לצורך הלבנת שיניים. אפשר להשתמש בדבש בשתיה חמה או קרה, באפיה, ובבישול. אורך חיי עוגה שהומתקה בדבש כפול (!!!) מאורח חיי עוגה שהומתקה בסוכר, משום שהדבש עתיר חומרים משמרים טבעיים.

רצוי להשתמש בדבש בטמפרטורת החדר. אם מוסיפים אותו לתה חם שעשוי ממים בטמפרטורה הסמוכה ל-100 מעלות, מאבדים חלקים יקרי ערך ממנו. בדיוק החלקים שיכלו לסייע לגוף להילחם בבקטריות או בוירוסים!
מנגד - מדענים סבורים כי תהליך חימומו אינו פוגם בערך התזונתי שלו. ספקי דבש גדולים נוהגים לחמם את הדבש (בתנור תעשייתי או על ידי בישול) וזאת על מנת שיראה נוזלי ושקוף – מכיוון שבדרך זו הוא מתחבב ביתר קלות על ידי קהל הצרכנים. אגב, לכל שוחרי הדיאטה – כדאי לדעת שערכו הקלורי של הדבש דומה לזה של סוכר (כ- 330 קלוריות ל-100 גרם).

איך לבחור דבש?
קיימת מחלוקת לגבי איכות הדבש בין אנשי מקצוע ומדענים. חלק מאנשי המקצוע ידברו בזכות הדבש האורגני, ואחרים יטענו שמדובר בגימיק שיווקי ותו לא. מקטרגי הדבש האורגני יספרו כי לדבורה מנגנוני סינון מפותחים מאוד וכי היא יודעת להפריד בין חומרים טובים לנגועים כמו גם להבדיל בין צוף לבין מים עם סוכר, למשל. כך או כך בבואכם לרכוש דבש, שימו לב לא לבחור אותו לפי הצבע או המרקם (התלויים כפי שצוין בפרחים מהם נעשה הדבש ובעונת השנה) ובחרו את הדבש:
1. לפי הטעם - דבש שטעים לכך מבטיח שיעשה בו שימוש.
החיים דבש - הסגולות והיתרונות של הדבש - המטבח של איה 2. לפי הייעוד - אם מעוניינים להשתמש בדבש לצורכי מרפא או כבעל איכויות של שמירה על הבריאות יש לרכוש דבש שמצוין על אריזתו "לא חומם". חימום דבש אינו פוגע בערך התזונתי אך הוא מכחיד את המרכיבים בעלי פעילות אנטימיקרוביאלית, שלהם סגולות מרפא לא מבוטלות.

שימושים נוספים בדבש
1. טיפול בפצעים וכוויות – חבישה ביולוגית. הדבש הוא חומר שסופח מים ובנוסף הוא מחטא ואנטיספטי. תכונות המסייעות לפצע או החתך להגליד מהר יותר. (כיוון שהוא נספג במהירות, יש למרוח מספר פעמים ולחבוש עם גזה.
2. קוסמטיקה – לא מעט חברות קוסמטיקה משתמשות בדבש בשל תכונתו האנטיספטית. הוא יעיל מאוד בטיפול בעור מצולק או פגום (לרבות אקנה ופצעי בגרות) והוא מעשיר את מוצרי הקוסמטיקה בתכונות נוספות כגון אלסטיות ומתן ברק.
3. תרופות סבתא – הדבש משמש בסיס לתרופות סבתא מצויינות. למשל, לטיפול בכאבי גרון וחשש מפני נפילה למשכב: לכתוש שתי שני שום גדולות לצלוחית זכוכית קטנה לכסות עם דבש מאיכות טובה (לא מחומם) לסגור עם ניילון נצמד ולחכות כשעה לפחות. לאכול את התרכובת בכפית או על טוסט. חכו לצריבה בגרון ולשיפור די מיידי בהרגשה הכללית. תרכובת של בצל (חתוך דק דק) עם דבש עשויה להביא להקלה משמעותית בשיעול טורדני, עד לכדי סטרידו.
4. תרופות קונבנציונאליות – מורכבות בדרך כלל מפרופוליס שהוא מוצר שדבורים מייצרות משרף העצים. סגולותיו מרחיקות לכת בטיפול בדלקות פרקים כרוניות ואפילו סרטן.

לסיכום
אין ספק שפו הדוב ידע לא רק איך לחיות את החיים בפשטות ובתום אלא גם לאיזה מעדן להיצמד כדי שהחיים יהיו פשוט מושלמים! אחת ההחלטות הנבונות שתוכלו לקבל השנה לטובת חייכם תהיה להעשיר אותם בדבש. שתהיה שנה טובה ומתוקה.


ריכוז מתכונים עם דבש - לראש השנה

חזרה למאמרים - במטבח של איה

לפורום - המטבח של איה
עוגות | לחם ובצקים | פשטידות | מרקים | תבשילי קדירה | מאכלי חגים | ריבות ומרקחות | עוגיות
עמוד הבית | המתכונים של איה | פורום - המטבח של איה | הקישורים שלי | המזווה | תיבת הדואר


  עיצוב והקמה: איה גולן © כל הזכויות שמורות לאיה גולן