עמוד הבית - המטבח של איה
פורום - המטבח של איה
המתכונים של איה
מאמרים במטבח של איה
הקישורים שלי - המטבח של איה
המזווה - המטבח של איה
אודות המטבח של איה
תיבת הדואר - המטבח של איה
חיפוש - במטבח של איה
חיפוש מותאם אישית של
מתכונים לעוגות - המטבח של איה
מתכונים לעוגיות - המטבח של איה
מתכונים לקינוחים - המטבח של איה
מתכונים ללחם ובצקים - המטבח של איה
מתכונים למאפים מלוחים - המטבח של איה
מתכונים לפשטידות וקישים - המטבח של איה
מתכונים למנות ראשונות וסלטים - המטבח של איה
מתכונים למרקים - המטבח של איה
מתכונים לממולאים - המטבח של איה
מתכונים לתוספות - המטבח של איה
מתכונים לחמין ותבשילי קדירה - המטבח של איה
מתכונים לבשר - המטבח של איה
מתכונים לעוף - המטבח של איה
מתכונים לדגים - המטבח של איה
מתכונים למחמצים - המטבח של איה
מתכונים למרינדות, רטבים ומטבלים - המטבח של איה
מתכונים למאכלי חגים - המטבח של איה
מתכונים לריבות ומרקחות - המטבח של איה

אוסף מתכונים - המטבח של איה
סדנאות והדרכות - המטבח של איה
טיפים שימושי במטבח - המטבח של איה

תפוח עץ - הפרי המבריא

מאת: מעיין זהר יהב

"מכל עץ הגן אכול תאכל, ומעץ הדעת טוב ורע לא תאכל ממנו..." (בראשית ב, טז', יז').

המטבח של איה - תפוח עץ בתזונה בסינית לפרי התפוח תפקיד מרכזי וחשוב בתרבות שלנו, לראשונה הוא מוזכר בסיפור גן עדן בספר בראשית "ויצמח יהוה אלוהים מן האדמה כל עץ נחמד למראה וטוב למאכל ועץ החיים בתוך הגן ועץ הדעת טוב ורע". המקרא אינו מזהה את סוג העץ והפרי - ופרשני חז"ל מציעים חמש השערות לזיהויו: אגוז, תאנה, חיטה וגפן ואולי אף כאתרוג או לימון.
במאה הרביעית לספירה, כאשר תורגם התנ"ך לשפה הלטינית זוהה "התפוח" כפרי שאכלה חוה וזאת בשל תרגום המילה הלטינית "מַאלום" (malum) אשר לה שני פירושים: "רע" ו"תפוח", ולכן, בכל פעם שאנשים קראו בלָּטִינִית על "עץ הדעת טוב ורע" הם חשבו מיד גם על תפוח. את הקשר שבין התפוח לעץ הדעת חיזקו במהלך השנים אינספור ציורים, שתיארו את שהתרחש בגן העדן. בגלל שהתפוח היה הפרי הנפוץ ביותר, השתמשו בו רוב הציירים כדי לְהַמְחִישׁ את פרי עץ הדעת - וכך הפך התפוח באופן סופי לִמְזוהֶה עם עץ הדעת.
יתכן אף שזיהוי של פרי עץ הדעת עם התפוח נעוץ בסמיכות בין פרשת אכילת הפרי ש"תאווה הוא לעינים" (בראשית ג. 6) לבין "והאדם ידע את חוה אשתו ותהר ותלד את קין..."(בראשית ד. 1), השמוש בשורש 'ידע' מתקשר עם פרי עץ הדעת.

התפוח (malus sylverstris )הוא שיח / עץ נמוך ממשפחת הוורדיים המונה כ 30-35 מינים. אחד המינים נקרא תפוח תרבותי הרי הוא תפוח עץ. עצי התפוחים זקוקים לאקלים קריר ולהרבה מים, מקורם הוא במרכז אסיה, הרי דרום קזחסטן, קירגיסטן, טג'יקיסטן, ובסין.

עץ התפוח הוא אחד העצים הראשונים שבויתו על ידי האדם. עד היום ממשיכים בנסיונות לפתח זנים חדשים שיהיו מסוגלים לגדול בתנאי אקלים שונים. כיום יש בעולם 7500 זנים של תפוחים מתורבתים השונים זה מזה בצבע, טעם, במרקם, בצורה, בתנאי האקלים אליו הם מותאמים, בעמידותם למחלות ועוד. פיתוחם של זנים אלה יצרו מדינות אחרות המגדלות ומיצאות תפוחים כמו - ארצות הברית, טורקיה, צרפת, איטליה, דרום אפריקה וצ'ילה.

עץ התפוח עמיד מאוד לקור וזקוק למנות-קור ניכרות לשם התעוררות טובה באביב. בקיץ חם נפגעת איכות פריו. התפוח משתמר חודשים רבים בקירור והוא מתאים להכנת מוצרים המשתמרים היטב, כמו שימורי רסק ופלחים של תפוחים, אותם גם מייבשים.

בין הזנים הנפוצים של התפוחים אפשר למצוא את :
דלישס - red delicious תפוח אדום, כיום הנמכר ביותר בעולם, טעמו מתוק, בשרו רך יחסית, קליפתו אדומה ועליה פסים ארגמניים, עם חמש נקודות בולטות בתחתיתו. התפוח משמש כזן להכלאות.
גרני סמית - granny smith תפוח ירוק בגוון חזק, טעמו חמוץ מתוק, בשרו קשה וקליפתו מבריקה ופריכה לרוב חלקה ולעיתים מנוקדת בכתמים ירוקים כהים.
גאלה - gala תפוח אדום עם כתמים צהובים, מתוק ובינוני בגודלו. בשרו רך ונוטה לקמחיות, קליפתו מעט מחוספסת ולעתים זרועה נקודות. ידוע גם בשם תפוח דבש.
גרנד אלכסנדר Grand Alexander - תפוח אדום-ירוק, בכתמים המשתלבים אלו באלו. טעם מתוק, גדול מאוד. מקורו בצרפת. אינו מתפורר באפיה.
יונתן Jonathan - תפוח אדום צהוב, קטן בינוני בגודלו. קליפה חלקה וקשה, טעמו מתוק חמצמץ.
אורליאנס Orleans - תפוח אדום, זן שנפוץ בארץ יותר מאשר בשווקים העולמיים. גדול ובעל מתיקות עדינה.
ענה Anna - זן שפותח בישראל, מגדלים אותו במטעים מרכז הארץ ליד רמלה.
פוג'י Fuji - תפוח אדום, גדול מאוד בעל קליפה חלקה עם פסים בגווני אדום בהיר. שילוב של תפוח דלישס אדום ותפוח רולס גנט מגודל באופן מסחרי בסין ויפן, ובעל חיי מדף ארוכים גם ללא קירור.

בישראל מגדלים כבר אלפי שנים תפוחים והזנים המובילים הם: ענה, סטארקינג (חרמון), גאלה, גרני סמית, זהב ודלישס. חלקם מאוחסנים לשיווק בכל חודשי החורף, וחלקם משמשים לייצור מיצים, חומץ, ריבות, משקאות חריפים.

המטבח של איה - תפוח עץ תפוח עץ - מבט סיני

 • טמפרטורה - מקרר.

 • טעם - חמוץ מתוק.

 • כיוון - יורד.

  תועלת בריאותית - מטהר חום, מלחלח את הריאות ומזין בנוזלי גוף, מוריד כולסטרול, מנקה רעלים, מאזן רמות סוכר בדם (מועיל לרמות נמוכות של סוכר שמובילות לדכדוך קל.) מרכך אבני מרה, משפר תאבון. מלבד תכונות של ניקוי ואיזון לתפוח תכונות של חיזוק אנרגיה ודם. הוא משפיע על הכבד והטחול.

  התפוח מהווה את אחד המקורות העיקריים לפקטין – סיב מסיס במים. פקטין עוזר במיוחד להרחיק חומרים מזיקים ממערכת העיכול ומונע קלקול חלבונים במעיים.

  התפוח מכיל חומרים נוגדי חמצון כמו גם חומצת טרטר הקוטלת חיידקים וחשובה בטיפול בכל המחלות הנובעות מעודף חומצה (כאב גרון, קלקול קיבה, דלקת פרקים).

  אכילת תפוח עץ בשלמותו, כולל הקליפה, מסייעת במניעת חמצון הכולסטרול הרע (LDL) באחוזים גבוהים. צמצום החמצון של הכולסטרול הרע מקטין את הווצרות הרובד הגורם להסתיידות העורקים.

  התפוח מכיל אחוז קטן מאוד של חלבון ושומן הוא מכיל 82% מים, סיבים, ויטמינים E ו C .

  אכילת תפוח עץ - עוזרת לנקות שאריות מזון ומונעת עששת.

  ערכים תזונתיים: ב- 100 גר` תפוחים כ- 55 קלוריות 6-9 מ"ג סידן, 2.4 גרם סיבים תזונתיים

  טיפים לשמירת טריות של תפוחים:
 • רצוי לקנות תפוחים בעלי קליפה שלמה ללא פגמים.
 • יש לשמור אותם במקרר בכלי מאוורר.
 • לתפוחים יש תכונה לספוג ריחות לכן הרחיקו אותם ממקורות ריח חזק.
 • אם מניחים תפוח עץ יחד עם תפוחי אדמה - ימנע תפוח העץ את נביטת תפוחי האדמה
 • תפוחים פולטים גז אתילן הגורם להבשלת פירות אחרים כמו אנונה, מנגו וקיווי. להבשלה - הכניסו את הפרי לתוך שקית ניר חומה ביחד עם תפוח עץ למספר ימים.

  טיפים לאפייה:
 • כאשר אופים תפוח עץ שלם בקליפתו עשו חריץ דק בקליפתו כדי למנוע את פיצוצה.
 • כדי למנוע השחרת התפוח לאחר קילופו הזליפו כמה טיפות של לימון על הפלחים החשופים.


  אימרה עתיקה אומרת: "תפוח ליום ימנע מהרופא להגיע עד הלום" הקפידו לאכול את התפוח שלכם עם הקליפה לניצול מלא של כל יתרונותיו.


  חזרה למאמרים - במטבח של איה

  לפורום - המטבח של איה


  עוגות | לחם ובצקים | פשטידות | מרקים | תבשילי קדירה | מאכלי חגים | ריבות ומרקחות | עוגיות
  עמוד הבית | המתכונים של איה | פורום - המטבח של איה | הקישורים שלי | המזווה | תיבת הדואר


    עיצוב והקמה: איה גולן © כל הזכויות שמורות לאיה גולן