עמוד הבית - המטבח של איה
פורום - המטבח של איה
המתכונים של איה
מאמרים במטבח של איה
הקישורים שלי - המטבח של איה
המזווה - המטבח של איה
אודות המטבח של איה
תיבת הדואר - המטבח של איה
חיפוש - במטבח של איה
חיפוש מותאם אישית של
מתכונים לעוגות - המטבח של איה
מתכונים לעוגיות - המטבח של איה
מתכונים לקינוחים - המטבח של איה
מתכונים ללחם ובצקים - המטבח של איה
מתכונים למאפים מלוחים - המטבח של איה
מתכונים לפשטידות וקישים - המטבח של איה
מתכונים למנות ראשונות וסלטים - המטבח של איה
מתכונים למרקים - המטבח של איה
מתכונים לממולאים - המטבח של איה
מתכונים לתוספות - המטבח של איה
מתכונים לחמין ותבשילי קדירה - המטבח של איה
מתכונים לבשר - המטבח של איה
מתכונים לעוף - המטבח של איה
מתכונים לדגים - המטבח של איה
מתכונים למחמצים - המטבח של איה
מתכונים למרינדות, רטבים ומטבלים - המטבח של איה
מתכונים למאכלי חגים - המטבח של איה
מתכונים לריבות ומרקחות - המטבח של איה

אוסף מתכונים - המטבח של איה
סדנאות והדרכות - המטבח של איה
טיפים שימושי במטבח - המטבח של איה

נפלאות שמן הזית

מאת: חוה רשף

שמן זית - המטבח של איה מי זוכר את הימים, שבהם היה הישראלי המצוי חוזר מפקקי השבת כשבידו בקבוק חסר תווית, פקוק בחובבנות כשנוזל צהבהב עד ירקרק משתקף ממנו? ומניח אותו במטבח לצד בקבוק שמן הסויה השולט. הרכישה הייתה הימור שהניב לעתים הברקות טעימות ולפעמים דמה לשמן קטנועים שתי פעימות. קורסים מאולתרים נערכו בקרב יודעי ח"ן כיצד מבדילין בין שמן שעורבב בשמן סויה נחות או נצרב עד צאת נשמתו בשמש הלוהטת לבין יצירת שמן שהוא מופת קולינארית.

אחד הבילויים האופנתיים כיום הוא עריכת טעימות בבוטיקים יוקרתיים המייצרים שמן הזית, אלה עולים ופורחים במחוזותינו לצד בוטיקים לממכר גבינות גורמה, שוקולדים וקפה. אניני טעם, או המתיימרים להיות כאלה, מתגודדים לצד קעריות המציעות דוגמיות של זנים זיתים מובחרים כמו ברנע, סורי או פישולין. טובלים פיתה בזית, עוצמים עין בלתי מכוונת ובחלל נזרקות המילים "כתית מעולה" "כבישה קרה" או "חמיצות" בתדירות ש"עפיצות" ו"טעם פירותי" מושמעות בטעימות יין.

אכן - שמן הזית הוא השמפניה של השמנים, והמודעות אליו רק גוברת עם השנים. כבר מזמן הוא הפך לחביבם של רופאים רודפי כולסטרול ולא רק של זקני יון, נשים דרוזיות וטבעונים שדופים. במסעדות הוא תופס מקום של כבוד על השולחנות, גני אירועים מבטיחים ללקוחותיהם לתבל רק בו את הסלטים שב"בופה", ולא ירחק היום, שבו נמצא גלידה בטעם שמן זית.

שמן זית - המטבח של איה מילון מושגים
חלק גדול מהמושגים המוכרים מעולם שמן הזית אינם אומרים לנו דבר. כדדי להבין מה משמעותם של "כתית מעולה", "כבישה קרה" "חומציות" וכו' - הבא נעשה קצת סדר בדברים:

שמן זית כתית מעולה - מופק באמצעות דחיסה מכאנית של עיסת זיתים, ללא שימוש בחומרים כימיים, בטמפרטורה פחותה מ-35 מעלות צלזיוס. הלחץ כותת את בשר הזית ופולט את השמן האצור בו ובגרעין, והתוצאה הארומאטית משמשת לתיבול. יצרני שמנים המעוניינים בתוצאות מהירות, מוציאים לזיתים את הנשמה על ידי חימומם וייבושם הטוטאלי והדבר מתבטא בשמן מחומצן וירוד מכיוון שהזיתים המעודנים אינם סובלים חום גבוה.

שמן זית טהור - צירוף המילים "שמן זית טהור" או "מזוקק" נשמע מעולה, אך למעשה זה שמן שהפך לבלונדיני רדוד אופי באמצעות הבהרתו ונטרול ריחותיו באמצעות חומרים כימיים. הבלונדיני הזה מתאים דווקא לטיגון מהיר ולבישול כי הוא עמיד יותר לחום וריחו אינו משתלט על התבשיל.

חומציות - איכות השמן נמדדת לפי אחוז החומצות החופשיות שבו. ככול שעולה דרגת החומציות יורדת איכות השמן. דרגת החומציות בשמן זית כתית מעולה היא עד 0.8%, שמן זית כתית יכול להרשות לעצמו חומציות של עד 2%, ושמן זית מזוכך נושא עליו 3.3% של חומציות.

שמן זית - המטבח של איה סגולותיו הרפואיות של השמן-זית
שמן הזית, הוא המרכיב העיקרי של התזונה הים - תיכונית עוד מאז ימי התנ"ך. במאה האחרונה הוא מצא את דרכו כמעט לכל בית בעולם המערבי, שגילה את סגולותיו המופלאות לשמירה על הבריאות מחד ועל היופי מאידך. הודות לחומצות השומן הבלתי רוויות שבו הוא משמש כנוגד חמצון, נוגד דלקות ומחסל פטריות. הוא מסייע להורדת לחץ דם ואת הסבירות לחלות במחלות לב, מוריד את רמת הכולסטרול הרע, מזרז הפרשת מיצי עיכול ושומר על גמישות העור ויפי השיער.
בכפרים הדרוזיים התייחסו אל שמן הזית במשך דורות על דורות כאל מרפא רב עוצמה. תינוקות שנולדו נמשחו בשמן זית ובהדס,ילדים שנפצעו נחבשו בתחבושות שמן זית ואפר, ומרפאות עיסוי בשמן הקלו על ייסורי הגזים שלהם.

ריפוי באמצעות שמן זית לפי הדרוזים:
עור הקרקפת - עסו את הקרקפת בשמן זית אחת לשבוע. אפשר להוסיף עלי גרניום או חלמון ביצה. להשאיר לפחות שעה על הראש ורצוי למשך לילה - כדי למנוע קשקשים ולשמור על בריאות עור הקרקפת.

מערכת עיכול עצלנית - שתו כל בוקר רבע כוס שמן זית לצורך הסדרת פעילות המעיים.

הגנה על עור התינוק משפשפות ומפגעי הסביבה - עסו את עורו החל מהיום השלישי להיוולדו בשמן זית מעורב בעלי הדס מיובשים.

לדלקת אוזניים: הזליפו לכול אוזן טיפת שמן זית מחוממת בטמפרטורת הגוף. כדאי להשרות בשמן שן שום שבורה הידועה כאנטיביוטיקה טבעית.

לניקוי הכבד - ערבבו כף שמן זית עם חצי לימון סחוט בכוס מים ושתו לרוויה מיד עם הקימה בבוקר ובטרם תשכבו לישון בלילה.

לסיכום: שמן זית - שימושים רבים לו. סגולותיו הבריאותיות הפכו אותו למוצר מספר אחד הן במטבח (בישול, טיגון ואפייה) והן בתעשיית הקוסמטיקה, המבססת עליו מוצרים רבים (קרמים להזנת העור, מסכות לשיער ועוד) וכמובן לצורכי הכנת תרופות ביתיות עם ניחוח של סבתא. כל אלה הפכו אותו לפריט חובה בכל בית. אך לפני שאתם רצים לרכוש: הקפידו לקנות מוצר איכותי בעל חומציות נמוכה ובכבישה קרה כמובן.


חזרה למאמרים - במטבח של איה

לפורום - המטבח של איה


עוגות | לחם ובצקים | פשטידות | מרקים | תבשילי קדירה | מאכלי חגים | ריבות ומרקחות | עוגיות
עמוד הבית | המתכונים של איה | פורום - המטבח של איה | הקישורים שלי | המזווה | תיבת הדואר


  עיצוב והקמה: איה גולן © כל הזכויות שמורות לאיה גולן